Nauka języka obcego rozpoczyna się dla wielu już w szkole podstawowej. Mimo że spędza się z nią całe lata swojego życia, wiele osób po wyjściu ze szkoły średniej nie czuje się pewnie z przyswojoną wiedzą. Taki stan rzeczy może mieć kilka podstawowych powodów. Wiele z nich można łatwo wyeliminować, wystarczy tylko odrobina chęci i wolnego czasu, żeby nadrobić swoje braki.
Znasz za mało słówek, którymi możesz się posługiwać
W języku na co dzień używa się stosunkowo niewielkiej ilości słówek. Często brakuje ich jednak podczas rozmowy. Wynika to głównie z tego, że nauczanych w szkole fraz nie utrwala się, ponieważ od razu trzeba przejść do nowego rozdziału i nie ma miejsca na powtórki. Bank słówek może być więc u Ciebie całkiem spory, ale używanie ich w praktyce nie zostało przećwiczone, nie jesteś więc w stanie korzystać z nich naturalnie. Przez to możesz mieć wrażenie, że nie radzisz sobie z językiem. Żeby unikać takiego poczucia, postaraj się utrwalać przyswajane słowa, wplatać je w zdania i porozumiewać się za ich pomocą przy każdej możliwej okazji.
Nie ćwiczysz na co dzień rozmowy
Większości języków uczysz się po to, żeby móc się za ich pomocą porozumieć. Staje się to jednak niemożliwe po wyjściu ze szkoły. To dlatego, że niewielu nauczycieli w ogóle zawraca sobie głowę uczeniem mówienia w naturalny sposób. Czasami ma się na to okazję na zajęciach, ale zazwyczaj uczniowie nie przejmują się szczególnie taką możliwością. Jeśli uczysz się, żeby później móc porozmawiać w danym języku, postaraj się wyłapywać okazje do ćwiczenia. Nie musisz mieć perfekcyjnego akcentu albo znać wszystkich słówek. Mało kto będzie miał Ci to za złe, zwłaszcza jeśli zaczniesz szybko robić postępy. Jeśli się nie odważysz, nie poczujesz się z językiem pewniej.
Nie ćwiczysz języka, kiedy nie musisz
Sporo osób w ogóle nie zawraca sobie głowy ćwiczeniem języka po zajęciach. A to właśnie ten element jest najważniejszą częścią nauki. Jeśli nie jesteś systematyczny, nie powtarzasz słówek i nie szukasz dla siebie nowych wyzwań, twój progres będzie zerowy, bez względu na to, kto jest twoim nauczycielem. Brak wyczucia w języku i pewności siebie podczas mówienia wynika najczęściej z tego, że zazwyczaj stosujesz go w warunkach kontrolowanych. Postaw na ćwiczenia poza klasą, nawet jeśli nikt nie zadaje Ci zadań domowych. W ten sposób lepiej wyczujesz także, z czym masz poważny problem i będziesz mógł skupić się na tym w przyszłości.